Detail podujatia
Pressburger Klezmer Band - Balady
Dátum 25. 3. 2018
Čas 18:00
Miesto Ateliér Babylon
Populárna world music formácia prichádza s novým koncertným repertoárom. Projektom Balady sa Pressburger Klezmer Band posúvajú do nových rozmerov umeleckej činnosti.
Zohraná zostava sa v posledných rokoch zameriavala najmä na tanečnejšiu hudbu s pečiatkou klezmer. Pressburger Klezmer Band sa však na svojich posledných albumoch (Tants Mit Mir (2012), Tsvantsik Yorn (2015)) nebránili ani hudbe z Balkánu, latinu a jazzovým odbočkám.

Nový koncertný program Balady má však omnoho naliehavejšiu ambíciu. Projekt je ideovo založený na osobe doposiaľ neznámeho skladateľa Arie (Aladár) "Ben Erez" Abrahamsona (1904-1992). Rodák z Topoľčian pôsobil pred emigráciou najmä v medzivojnovej Bratislave a vo svojich kompozíciách zhudobňoval básne najznámejších jidiš básnikov (Sutzkever, Reisen, Rosenfeld,, Grinblatt, Bialik...). Najmä vďaka osobe Arie "Ben Erez" Abrahamsona pôjde o unikátny projekt a jednoznačné zachovanie/znovuobjavenie židovského nehmotného kultúrneho dedičstva patriaceho neodmysliteľne k Bratislave.

Námet zapadá do súčasných aktivít skupiny Pressburger Klezmer Band, ktorá v súčasnosti zbiera hudobné námety a zdroje v oblasti židovskej hudby z Bratislavy a Slovenska. V tomto smere vykonáva oceňovaná kapela intenzívny hudobný výskum a realizuje aj prednášateľskú činnosť. Hudobný námet navyše ideovo splýva so zámerom predstaviť projekt "židovských balád", t.j. zhudobnených básní najväčších poetov píšucich v jazyku jidiš.